Nowa Wieś też ma swój pamiętnik
Nowa Wieś też ma swój pamiętnik
2013-06-10
Z maszyn drukarskich zeszła książka NOWA WIEŚ, za kilka dni trafi, więc do rąk Czytelników. To wydarzenie bez precedensu. W przeciągu pół roku staraniem kierownictwa władz samorządowych gminy Trzebownisko we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Trzebowniska oraz samorządem sołectwa Nowa Wieś ukazały się dwie poważne pozycje monograficzne o obydwu miejscowościach, dopełniając pokaźnej już kolekcji wydawnictw o historii i współczesności naszej małej Ojczyzny.
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/02.jpg)
Z tego właśnie wydawnictwa pochodzą publikowane obok fotki. Powstanie książki w tempie iście sprinterskim – niespełna sześciu miesięcy, wynika z faktu, iż publikacja jest współfinansowana z funduszy europejskich, w ramach projektu „Monografia”; wydawcą zaś jest gmina Trzebownisko. Cały projekt składał się z dwu części: pierwsza, to książka „Trzebownisko ma 600 lat”, drugą jest właśnie wydawnictwo „Nowa Wieś”. Termin realizacji całości wyznaczono na koniec maja 2013 roku.
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/03.jpg)
Tak, więc śladem Trzebowniska i Nowa Wieś ma swoją książkę. Pierwszą w kilkusetletnich dziejach, tak obszernie prezentującą historię osady i jej mieszkańców. Szeroko traktującą o jej (ich) współczesnych dokonaniach oraz rysującą najważniejsze plany na bliższą i dalszą przyszłość. Czytelnicy otrzymają niezwykle bogaty i interesujący materiał: 340 stron, w tym ponad 350 fotografii. Przy czym druga cześć tej książki na blisko 70 stronach zawiera specjalne opracowanie traktujące o dorobku Parafii pw. Dobrego Pasterza w Nowej Wsi, w związku z jubileuszem 25 – lecia Parafii. Tę cześć wydawnictwa przygotował zespół pod kierunkiem Renaty Rzeszutek -Lech.
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/05.jpg)
Jako autor książki o Nowej Wsi, mocno akcentuję, że nie jest to monograficzne opracowanie naukowe. To raczej dziennikarskie streszczenie dociekań naukowych historyków i specjalistów, oraz swoisty pamiętnik rejestrujący wspomnienia naszych pradziadków, mam i ojców. Historię uzupełnia reporterska relacja o życiu wsi początku XXI wieku: o funkcjonowaniu Zespołu Szkół, o działalności Parafii oraz wszystkich organizacji samorządowo – społecznych.
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/07.jpg)
W Polsce istnieje 119 miejscowości o nazwie Nowa Wieś, tylko na Podkarpaciu jest ich 7.- Ta nasza jest jedyna i niepowtarzalna – tak przekonuje na łamach książki sołtys Maria Rzucidło. - Tylko jedna Nowa Wieś w Polsce ma pod bokiem lotnisko klasy międzynarodowej, a nad sobą autostradę przecinającą Polskę od zachodniej granicy po wschodnią. Nic, więc dziwnego, że powyższa tematyka została potraktowana też priorytetowo otrzymując w książce samodzielne rozdziały. Jeden nosi tytuł „Lotnisko tuż za oknem”, drugi - „Autostradą w XXI wiek!”
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/08.jpg)
Dzięki naszej książce o Nowej Wsi lotnisko doczekało się też opracowania, które w jednym miejscu gromadzi wszystkie najistotniejsze informacje o historii lotniska oraz działających tu instytucji; chodzi o Port Lotniczy, Aeroklub oraz ośrodek kształcenia pilotów Półtechniki Rzeszowskiej. Szczególnie cenny jest zebrany przeze mnie materiał dotyczący budowy lotniska przez niemieckiego okupanta i oraz jego funkcjonowania w czasie wojny; raz, iż nikt jeszcze tego nie opisał, po drugie, iż jest to ostatnia chwila, aby to uczynić – z roku na rok odchodzą bezpośredni świadkowie tamtych wydarzeń. Także powojenne dzieje „Jasionki” wciąż czekają na wnikliwe zbadanie i opisanie; zwłaszcza, że w dwu obszernych pomieszczeniach OKL zgromadzono stosy bezcennych materiałów źródłowych (m.in. ze zbiorów Romana Przepióry) z dziejów podkarpackiego lotnictwa, w tym „Jasionki”. Wierzę, że wreszcie trafią one w ręce potencjalnych doktorantów Politechniki czy Uniwersytetu, pragnących napisać prace interesujące ogół i społecznie oczekiwane.
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/09.jpg)
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/10.jpg)
W rozdziale o lotnisku przypomniałem m.in. mistrzowskie dokonania najsłynniejszego asa przestworzy nad Nową Wsią i Jasionką - Wacława Nycza, trzykrotnego mistrza świata w lataniu precyzyjnym. W trakcie pisania książki nadeszła wiadomość o tragicznej śmierci Wacława; zginał 17 kwietnia 2013 roku w wypadku samochodowym w Warszawie. Na potrzeby naszej książki mistrz napisał specjalną dedykację. Dziś ma ona, więc wymiar historyczny. Twierdzę z pełnym przekonaniem, że drugiego czempiona sportów samolotowych tego pokroju i tej klasy, nasz region nie doczeka się już nigdy. W dowód uznania i pamięci, imię Wacława Nycza powinien otrzymać Port Lotniczy Jasionka. Wniosek tę kieruję do dyrekcji lotniska, która czym prędzej powinna zainicjować konkretne działania w tym kierunku.
Książka „Trzebownisko ma 600 lat” wydana w nakładzie 400 egz. rozeszła się w ciągu 3 tygodni. Dlatego publikację o Nowej Wsi zdecydowano się powielić w zwieszonym nakładzie 600 egz. Słowo wstępne do monografii napisała 94 –letnia Maria Czyrkowa (na zdjęciu poniżej w towarzystwie córki Zofii i syna Tadeusza). Słowa te skierowała zwłaszcza do tych, którzy sięgną po książkę za 50 albo i 100 lat. - Życzę wam – napisała nasza seniorka - abyście tak jak ja byli zawsze dumni z naszej Nowej Wsi oraz jej mieszkańców. Następnym pokoleniom pragnę zadedykować takie oto słowa: Dla mnie, przed laty, podróżą życia była wycieczka na Jasną Górę, a potem do Rzymu i wizyta w Bazylice św. Piotra. Dla Was, nowowsian witających XXII wiek, wycieczką życia będzie – być może – eskapada na Księżyc, a może nawet Marsa. Życzę Wam szczęśliwej podróży i pomyślnego powrotu do domu nad Wisłokiem i Czarną. Bo dom rodzinny ma się tylko jeden, tak jak jedną ma się matkę…
![](/cms/upload/edit/image/www/2013/czerwiec/12.jpg)
Ryszard Bereś
Są to fragmenty newsa opublikowanego na łamach portalu NASZE TRZEBOWNISKO
Poniżej odsyłamy do strony, gdzie można pobrać wydawnictwo w systemie PDF. Wykorzystywanie treści książki w innych publikacjach jest możliwe pod warunkiem powołania się na pierwotne źródło (tytuł, autorzy).
Monografia Nowa Wieś
Czytano: 2019 razy