Wierni tradycji i stobierskiej Madonnie
Wierni tradycji i stobierskiej Madonnie
2016-09-22
Opinię, iż los poskąpił naszej ziemi prawdziwych zabytków z tysiącletnią przeszłością, możnaby obalić stwierdzeniem: a co mają powiedzieć Amerykanie, którzy liczą swą państwowość zaledwie od dwóch wieków? Tak czy inaczej, cieszymy się z tego co mamy, dokładając maksimum starań, aby świadectwa historii tej ziemi mogły być chlubą naszych następców przez wiele następnych stuleci.
![](/FCK/02_9.jpg)
![](/FCK/03_7.jpg)
![](/FCK/04_10.jpg)
Do najcenniejszych zabytków materialnych znajdujących się na terenie gminy Trzebownisko zaliczyć trzeba obiekty jakie pozostały po dawnej siedzibie właścicieli klucza łąckiego (dawny pałac w Łące, spichlerz z XVIII wieku, pozostałości parku). Jednakże, szczególną naszą dumę, ze względu na zachowany stan i użytkowy od wieków charakter, stanowią trzy budowle sakralne: obecne kościoły parafialne w Łące, Zaczerniu i Stobiernej. Wymieniono je wg kalendarza budowy. Świątynię w Łące pw. Św. Onufrego konsekrowano w 1744 roku. Murowany kościół zaczerski wzniesiono w okresie 1803 – 1806, kościół w Stobiernej pw. Niepokalanego Serca NMP wzniesiono w latach 1890 – 91, na miejscu pierwszej drewnianej świątyni, po jej pożarze.
![](/FCK/05_6.jpg)
![](/FCK/06_3.jpg)
W całym minionym okresie obiekty te poddawane były modernizacji, renowacji i rozbudowie. Dotyczy to zarówno konstrukcji jak i ich wyposażenia. Z biegiem lat do zabytkowych wnętrz wprowadzano nowoczesną technikę (kwestia ogrzewania, oświetlenia, nagłośnienia, zabezpieczenia, itp.), przy zachowaniu podstawowej zasady: modernizacja nie może zakłócić charakteru i stylu jaki nadano świątyniom przed laty. (Powyżej zdjęcia z Łąki).
![](/FCK/10_2.jpg)
Tak jest też w ostatnich dekadach, kiedy to pracom konserwatorskim i renowacyjnym nadano szczególnego rozmachu. Praktycznie trwają one bez przerwy: w Stobiernej trwa modernizacja zabytkowej plebanii, w Łące odnowieniu poddano wszystkie ołtarze (6), piękne zabytkowe ambony a także chrzcielnicę. Dobiegają końca prace renowacyjne przy ołtarzu głównym w Zaczerniu (patrz zdjęcia powyżej), kończące odnowienie całości wnętrz koscioła: konserwacja polichromii, urządzenie dwu nowych ołtarzy, nowa posadzka marmurowa. Główny ciężar kosztów owych prac spada oczywiście na wiernych i miejscowe społeczności. Wydatnie wspiera je także gminny samorząd. Rada Gminy w Trzebownisku również w br. w ramach dotacji wyasygnowała na potrzeby konserwacji zabytkowych kościołów w Łące, Zaczerniu i w Stobiernej po 40 tys. złotych.
![](/FCK/12_2.jpg)
Szczególne wrażenie na przejezdnych robi wnętrze neogotyckiego kościoła w Stobiernej. Słychać opinie, że to jedna z najpiękniejszych świątyń na Rzeszowszczyźnie. Decyduje o tym pewnie niepowtarzalny urok polichromii z ornamentyką roślinną oraz biblijnymi scenami, przecudowny widok ambony w kształcie lodzi rybackiej, a nade wszystko - czar skromnej figurki Madonny z Dzieciątkiem, zdobiącej jeden z ołtarzy bocznych. To prawdziwa „perła w koronie”, nasz „gminny skarb”. Kilka lat temu znawcy tematu ogłosili, że stobierska Madonna powstała pod koniec XV wieku i jest dziełem samego mistrza Wita Stwosza. Ponoć, rzeźba ta przez wieki stanowiła fragment jednego z ołtarzy kościoła Mariackiego w Krakowie, i stamtąd - pod koniec XIX wieku - trafiła do wsi nad Świerkowcem. Warto więc wybrać się do kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP, aby osobiście zobaczyć ów stobierski skarb. Niech zachętą do tej wizyty będą zdjęcia udostępnione w albumie społecznościowego portalu „Gmina Trzebownisko” na Facebooku, a także krótki film video nakręcony w Stobiernej kilka miesięcy temu w trakcie Pasterki 2015. Przypominamy raz jeszcze adres klipu: https://www.youtube.com/watch?v=DOZZz1MjjB0&list=PLX5P5JRQg23jgD4KE_yZBxW46iDjsNopt&index=9
![](/FCK/15_2.jpg)
Materiał przygotował Ryszard Bereś
Czytano: 4877 razy